Prezent în plenul reunit al Parlamentului, Gigi Becali s-a ținut de cuvânt și a votat guvernul Veștea, deși liderul partidului, George Simion a acționat contrar. Simion a părăsit sala chiar înainte de vot.
Becali, în dialog cu Grindeanu
Gigi Becali a dezvăluit ce a discutat cu Sorin Grindeanu în plenul reunit al Parlamentului. Acesta a mărturisit faptul că în dialogul pe care l-au purtat, George Simion i-a dat asigurări liderului PSD că va vota guvernul Veștea, în ciuda declarațiilor sale.
„Grindeanu mi-a spus că se minuna și el. Adică, mie nu-mi vine să cred.
«Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva. Simion i-a promis președintelui că votează» Da, așa a spus…Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint. Eu nu mint„ a declarat Gigi Becali.
Supărat pe Bolojan
Parlamentarul AUR Gigi Becali i-a adus apoi critici lui Ilie Bolojan. Acesta consideră că liderul PNL trebuia să plece din fruntea guvernului.
„Bolojan Trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă…O grupa satanistă și trebuie distrusă” a mai spus Gigi Becali.
Înainte de vot, Gigi Becali a făcut declarații în care l-a criticat pe George Simion, dar și pe parlamentarii AUR care și-au exprimat intenția de a-i urma gestul și de a nu vota guvernul Veștea.
„E treaba lor ce fac ei…„Ce sfaturi să-i dai lui Simion că nu ține cont de nimic…” a declarat Gigi Becali.
Totodată, Gigi Becali a explicat faptul că situația economică a României nu este una foarte bună, făcând referire la impasul prin care trece piața imobiliarelor.
„Problema, aici nu e că nu știu ce, că vrea votul, că nu ia votul… Problema e ca țara e blocată și dacă imobiliarele nu merg, înseamnă că țara e blocată Nu mai avem guvern„ a mai spus Gigi Becali.